Reklam alacak YouTube videolarını editörler seyredecek

0

YouTube, reklam verenleriyle yaşadığı milyar dolarlık anlaşmazlığı çözmek için sonunda eski usul yöntemlere geri dönmek zorunda kaldı.

Reklam verenler isyan etmişti

Yapay zekanın reklamları YouTube videolarına dağıttığı dönemde dev firmaların reklamlarının şiddet, cinsellik veya ırkçılık içeren videolarda görünmesi nedeniyle dev reklam verenler bütçelerini YouTube’dan çekmişti.

YouTube o günden beri yapay zekanın uygunsuz içeriği tespit edecek bir yöntem aramış olsa da gelinen noktada bu hedefine ulaşamayacağını anlamış bulunuyor. YouTube’un CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre, platformda reklam alacak premium videoları artık gerçek editörler oturup seyredecek ve videoaya reklam almaya uygundur notu verecek.

Video platformu bu sistemi ayakta tutabilmek için reklam verenlerini “Google Prefered” işaretli kanallara yönlendirecek. Bu kanallar, YouTube’ın en çok izlenen %5 dilimini oluşturuyor. Söz konusu kanallarda yayınlanacak tüm videoları izlemek içinse bir editör ordusu kurulacak.

Yeni politika, ABD’de Şubat ortasında, dünyada ise Mart ayında devreye girecek. Elbette bu yeni reklam politikası ilse Google’ın en çok izlenen %5 dilimine giremeyen küçük kanallar artık sadece içerik konusunda şikayette bulunmayacak, daha düşük fiyatlı reklam veren firmaların reklamlarını alabilecekler. Bu da aldıkları aylık reklam geliri çeklerinde önemli bir düşüş anlamına gelecek.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>