Techinside Google News
Techinside Google News

Reklam istemeyen, Google’a para verecek!

Google, reklam görmek istemeyen kullanıcılar için yeni bir çalışma başlattı. Böylece para veren reklam görmeyecek.
- Advertisement -

İnternet = Google olduğu günümüzde; video izlerken YouTube üzerinden, girdiğimiz WEB sitelerine AdSense üzerinden, mobil uygulamalarda da AdMob ile bizlere reklam gösteren Google, kısaca pek çok yerden bizlere reklam gösteriyor.

GMail ve Chrome başta olmak üzere pek çok kaynaktan bizim ilgilendiğimiz dataları alan ve ilgi yönlerine göre reklam gösteren Google, gelirlerinin çoğunu reklam üzerinden kazanıyor. Ayrıca kurulan sistemde sadece Google değil, içerik geliştiriciler de Google’dan para kazanıyorlar.

Google, gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan dijital reklam yayıncılığı noktasında önemli bir karar alma aşamasında. Şimdilik beta olarak başlattığı uygulamada, kısaca Google’a para verenler reklam görmeyecekler.
Google Contributer adıyla başlayan ve şimdilik deneme aşamasında olan yeni hizmet, kullanıcıların Google’a ödeme yapmaları durumunda reklam görmemelerini amaçlıyor.

Google’a göre yeni hizmetin amacı, hem içerik oluşturucular ve geliştiriciler için yeni bir kazanç modeli oluşturmak hem de kullanıcıların reklamlardan sıkılmamasını sağlamak.

Google Contributer ile geliştiriciler ve site sahiplerinin katılımıyla büyüyecek bir yapıya sahip olacak. Aylık 1-4 dolar arası bir ödeme yapıp, reklam görmeyeceksiniz.
Kişilerin ödediği paradan, girilen tüm siteler kendilerine düşen payı da alacaklar. Bu da yeni bir kazanç modeli olacak.

ekran-resmi-2014-11-26-180406

10 yayıncı Google Contributer’e katıldı
Mashable, Science Daily, The Onion, WikiHow, Imgur, Urban Dictionary başta olmak üzere 10 yayıncının katıldığı ve deneme aşamasında olan Google Contributer, kullanıcılardan yoğun ilgi görürse yayılarak kullanım oranlarını artıracak.

Tabii burada reklam engelleme yazılımlarının zaten piyasada olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Google’a ödeme yapmadan zaten pek çok kullanıcı reklam görmemeyi sağlıyor.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var. Özgün içerik üreten sitelerin de reklam gelirlerine de ihtiyaç var. Google, bu çözümle beraber orta yolu bulacak gibi gözüküyor. Hem kendi payını alacak, hem kullanıcılara reklam gösterilmeyecek, hem de siteler kazanacak. Tabii burada siteler ne kadar kazanacak zaman gösterecek.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir