Reklam şirketi Comscore ceza aldı!

0

reklam şirketi Comscore

ABD merkezli reklam şirketi Comscore, yapılan denetimlerin ardından 5.7 milyon dolar ceza aldı. Şirketin verilerde usulsüzlük yaptığı belirtiliyor.

Reklam şirketi Comscore verileri şişirdi

Reklam sektörü, hizmet ve üretim alanındaki diğer sektörlerle kıyaslandığında en hızlı büyüyen sektörler arasında yer alıyor. Bu alanda reklam ölçümleme konusunda lider şirketlerden biri olan ABD merkezli Comscore, eski CEO’su SergeMatta’nın yaptığı usulsüzlüklerle ilgili sorunlar yaşamaya başladı.

Yapılan denetimlerde, şirketin müşterileri için sunduğu verileri yapay olarak şişirdiği ve yanlış bilgiler verdiği tespit edildi. Şirketin bu verilerle 50 milyon dolar haksız gelir elde ettiği tespit edildi.

Comscore, yapılan denetimlerin ardından 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bu cezanın 2.1 milyon dolarının Matta’dan kesileceği ve Matta’nın 10 yıl boyunca hiçbir şirkette yöneticilik yapamayacağı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>