Techinside Google News
Techinside Google News

Reklamverenler için AI Sandbox kullanıma sunuluyor!

Meta işletmelerin reklam performansını iyileştirmek için yapay zekayı nasıl kullandığına dair daha fazla ayrıntı paylaştı.
- Advertisement -

2006’da Haber Akışının ilk günlerinden bu yana Meta, reklam dahil olmak üzere tüm uygulama ve hizmetlerini desteklemek için yapay zeka kullanıyor. Meta bugün, işletmeler için reklam performansını iyileştirmek için yapay zekayı nasıl kullandığına dair daha fazla ayrıntı paylaştı.

Bunların arasında reklamverenler için üretken yapay zeka olanaklarını test eden AI Sandbox, reklam otomasyon araçlarından oluşan Meta Advantage’in yeni özellikleri ve Meta’nın yapay zeka altyapısı ve modellemesi için yaptığı yatırımlar bulunuyor.

AI Sandbox

AI Sandbox, üretken yapay zeka temelli reklam araçları da dahil olmak üzere, yeni araç ve özelliklerin ilk versiyonları için bir test alanı görevi görecek. Meta, reklamverenler için hangi unsurların etkili olduğunu öğrenmeyi ve bu özelliklerin reklam araçlarında kolay kullanımını sağlamayı amaçlıyor.

Meta öncelikle bir reklam metnini daha ilgi çekici hale getirmek veya görsellerin bazı noktalarını iyileştirmek gibi text variation, background generation ve image outcropping gibi araçlar geliştiriyor.

  • Text variation: Reklam metninin önemli noktalarını vurgulamak adına metnin birden fazla versiyonunu üretiyor, reklamverenlere belirli hedef kitlelere yönelik farklı mesajlar deneme seçeneğini sunuyor. 
  • Background generation: Metin girdileri üzerinden arka plan görselleri yaratarak reklamverenlerin daha hızlı bir şekilde farklı arka planlar denemelerini ve görselleri çeşitlendirmelerini sağlıyor.
  • Image outcropping: Hikayeler veya Reels gibi farklı düzlemler için görsellerin en-boy oranını düzenleyerek, reklamverenlerin görselleri farklı şekillerde kullanmaları için daha az zaman ve kaynak kullanmalarını sağlıyor.

Meta şu anda hızlı bir şekilde geri bildirim almak ve ürünleri iyileştirmek adına küçük bir reklamveren grubuyla çalışıyor. Meta, Temmuz’da daha fazla reklamverene erişim vermeye başlamayı ve yıl içinde ürünlerine daha fazla özellik eklemeyi planlıyor. 

Meta Advantage

Meta Advantage, reklamverenlerin zaman ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olmak adına  yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak kampanya sonuçlarını optimize eden bir otomasyon ürünleri portfolyosu. Aynı zamanda, reklamları doğru zamanda doğru insanlarla eşleştirerek kişiselleştirmeye de katkı sağlıyor. Geçtiğimiz sene Meta, işletmelerin otomasyon ürünlerini daha kolay bulup yararlanabilmesi için otomasyon ürünlerini bu yeni portfolyo altında birleştirmişti. Bu süreçte bu ürünlerin kullanımında artış gözlemleyen Meta, altı ay öncesine göre Advantage+ alışveriş kampanyalarını haftalık olarak kullanan reklamveren sayısının üç kat arttığını belirtti. 

Meta bugün, reklamverenlerin yapay zekadan daha hızlı yararlanmasını, görselleri daha esnek bir şekilde kullanmasını sağlayacak ve ölçümleme yapmalarına yardımcı olacak Meta Advantage özelliklerini tanıttı. Bu özellikler:

  • Tek tıkla manuel kampanyaları Advantage+ alışverişe çevirme: İşletmeler mevcut kampanyalarını Advantage+ alışveriş kampanyalarına dönüştürebilecek ve böylece yapay zekadan hızlı ve kolay bir şekilde yararlanabilecek. Bu özellik, gelecek ay içinde kademeli olarak Advatage+ alışveriş erişimi olan tüm reklamverenlerin kullanımına açılacak. 
  • Katalog reklamlarında video kullanma: Katalog reklamları, reklamverenlerin bir ürün kataloğu yükleyerek bu ürünlerle reklam vermesini sağlıyor. Artık, reklamverenler katalog reklamlarında yalnızca statik görsel kullanmak zorunda kalmayacak, markalı video veya müşteri videoları gibi içerikleri yükleyebilecek.
  • Daha sonra yapay zeka ve makine öğrenimi yardımıyla Akış, Hikayeler, Watch ve Reels üzerinde en iyi videolar insanlara gösterilecek. Reklamverenler manuel satış kampanyalarında veya Advantage+ alışveriş kampanyalarında video kullanabilecek. Bu özellik şu anda sınırlı sayıda reklamveren ile test ediliyor ve yıl içinde erişimin artırılması planlanıyor.
  • Performans Karşılaştırma: Bu yeni otomatik rapor, reklamverenlerin mevcut satış kampanyalarıyla Advantage+ alışveriş kampanyalarını karşılaştırarak otomasyonun pozitif etkisini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. 
  • Advantage+ hedef kitleleriyle performans iyileştirme: Bu yeni Meta Advantage ürünü reklamverenlerin insanlara ulaşmasına ve satış yapmasına yardımcı olacak yeni yöntemler sunacak. Advantage+ sayesinde reklamverenler, hedef kitle girdilerini katı kurallara bağlı kalarak kısıtlamak yerine, kendi hedef kitle girdilerini ekleyerek reklamı kimlerin göreceğini öneriler ile yönlendirebilecekler.
  • Böylece Meta’nın reklam sistemi, öneriler dışında da ürünlerle ilgilenebilecek ve ürünleri satın alabilecek insanları bulabilecek. Belirli kısıtlamalara ihtiyaç duyan reklamverenler için “Hedef Kitle Kontrolleri” seçeneği bulunacak. Bu özellik şu anda belirli sayıda reklamverenle test ediliyor, Meta bu test sürecinde kazandığı öğrenimlerle önümüzdeki aylarda daha fazla reklamverene test için erişim vermeyi planlıyor.

Yapay Zeka Altyapı ve Modelleme Yatırımları

Altyapısına her yıl onlarca milyar dolar yatırım yapan Meta, bu yatırımların büyük bir bölümünü reklamlar için yapay zeka kabiliyetlerine ayırıyor. Meta bu yatırımlarla, üretken yapay zeka gibi etkin çalışma için daha fazla işletim kabiliyeti gerektiren yapay zeka araçlarının tam potansiyeline ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. 

Meta, yapay zeka modellemesini geliştirmek ve daha az veri kullanarak performans ve ölçümlemeyi iyileştirmek adına reklam sisteminde daha büyük ve karmaşık modeller kullanmaya başladı. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir