Techinside Google News
Techinside Google News

Renault otonom otobüs için iş birliği yapıyor

Renault otonom otobüs için Çin’den WeRide ile ortak çalışacak. Mini otobüs ilk olarak spor müsabakalarında görev alacak.
- Advertisement -

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri, dünyanın en büyük spor etkinliklerinden birinde yeni bir sürücüsüz otobüsü test ediyor. Renault, Dacia ve Alpine markalarını içeren Fransa’nın Renault Grubu, bu ayın sonlarında otonom bir aracı sergilemek için Çin’in WeRide’ıyla birlikte çalışıyor.

Bu hareket, grubun otonom araçlara (AV’ler) ilişkin stratejisini yeniden düşünmesi, toplu taşıma çözümlerine odaklanmayı seçmesi ve binek otomobiller için gelişmiş otomatikleştirilmiş işlevselliklerin geliştirilmesine bir son verilmesi çağrısında bulunmasıyla birlikte geldi.

Renault otonom otobüs için harekete geçti

Yeni araç, dünyaca ünlü tenis yıldızları Novak Djokovic ve Iga Swiatek ile birlikte Mayıs sonundan Haziran başına kadar sürecek olan, Paris’teki Roland-Garros’taki Fransa Açık’ta merkez sahneye çıkacak. Grup, yeni Master minibüsünü temel alacak ve “uzman ortakların çeşitli otomasyon çözümlerini” barındırabilecek bir “miniBus” için elektrikli, robotize bir platform geliştirdiğini söylüyor.

Roland-Garros’ta sergilenecek olan AV, otonom araçlarıyla hem kendi pazarında hem de Orta Doğu’da ilerleme kaydeden Guangzhou merkezli şirket WeRide’ın teknolojilerini içerecek. Grubun birlikte çalıştığı diğer “uzman ortaklar” arasında Fransız  EasyMile ve Milla yer alıyor ve onların teknolojileri de yeni minibüsle uyumlu olacak.

Grup, yerel yönetimlere otomatik toplu taşıma ürünleriyle en iyi şekilde nasıl hizmet verileceği konusunda birkaç yıldır denemeler yürüttüğünü ve otonom minibüsünün “7/24 tam güvenlikle çalışabileceğini ve sıfır emisyonlu bir alternatif veya alternatif olacağını” söyledi. Tren, tramvay veya otobüs gibi mevcut çözümlere etkili bir tamamlayıcı olacak.

Paris demosu sırasında minibüs, yolcuları (Bois-de-Boulogne’un eteklerinde bulunan) P2 otoparkından Roland-Garros stadyumuna götürecek ve tekrar geri götürecek. Ancak grup, toplu taşıma alanındaki otonom hedeflerini açıkça ortaya koyarken, bireysel binek otomobiller için üst düzey otomasyon işlevselliğinin geliştirilmesine devam etme konusunda hazırlıksız olduğunu da kabul etti.

Yapılan açıklamada: “Renault Grup zaten modellerinin çoğunda konfor ve güvenlik sağlayan üst düzey sürüş yardımı sunuyor. Mevcut düzenlemeler, müşteri beklentileri ve karmaşık teknolojinin maliyeti göz önüne alındığında, tam araç özerkliğine ulaşmak amacıyla bazı fonksiyonların daha fazla otomasyonu şu an için pek mümkün görünmüyor” ifadelerine yer verildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir