Resmi rapor: Galaxy Note 7 bataryaları neden patladı?

0

Pazartesi günü dünya genelinde yapılan yayın ile kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyen Samsung, Galaxy Note 7 modellerindeki patlamaların sebebini anlattı. Uzun zamandan beri merak edilen sorunun yanıtı için iyi bir hazırlık yaptığı görülen Samsung telefonların başarısızlığa nasıl gittiğini gösteren ayrıntıları aktararak durumu görsel anlatımlarla destekledi.

Galaxy Note 7 Bataryaları Neden Patladı?

Toplantıda markanın farklı birimlerindeki yetkili isimler söz alırken, yapılan açıklamaların tümünde bataryadan kaynaklanan bir patlamanın yaşandığı ifade edildi. Üstelik Samsung acı bir gerçeği de itiraf ederken bataryalarda iki farklı hatanın yapıldığını söyledi. Galaxy Note 7 bataryaları neden patladı noktasında bugüne kadar çok farklı iddialar gündeme gelmiş olsa da Samsung’un resmi açıklamaları bu konuda son noktayı koydu.

Bataryalarda yaşanan hatalar için geri toplama işlemini yapan Samsung, iade edilen cihazların bataryalarında da hatanın olduğunu açık bir şekilde dile getirdi. Üstelik ikinci yapılan hatanın tek sebebi acele etmek. Samsung geri toplama ve iade sürecini hızlandırırken, sadece mevcut soruna odaklanarak çözüm getirdiği gibi bu sırada bataryalarda patlamaya sebebiyet verebilecek diğer bir hataya imza attı.

Yapılan bu açıklamalarda özelikle batarya hataları görsel olarak anlatılarak, olayın daha somut bir şekilde anlaşılması sağlandı. Paylaşılan infografik şöyle;

Batarya A ve batarya B olarak ikiye ayrılan bataryalarda iki farklı patlayıcı hata bulunuyor. Normal ve Abnormal olarak gösterilen görseller sayesinde cihazlardaki patlamaya sebebiyet veren anormal durumu kolayca fark edebilirsiniz.

8 Aşamalı Test Sürecine Geçiliyor!

Yaşanan bu patlama olaylarından iyi bir ders alan Samsung, üretimini gerçekleştirdiği tüm cihazlardaki tüm bataryalar için kapsamlı bir test programı uygulayacak. Yapılacak bu testlerin her birinde bataryanın güvenliği kontrol edilecek. Bu konuyla ilgili yapılan paylaşımlara göre her bir batarya için uygulanacak 8 adım ise şöyle olacak;

  1. Dayanıklılık testi
  2. Görüntü testi
  3. X-Ray testi
  4. Şarj ve deşarj testi
  5. TVOC testi
  6. Sökme testi
  7. Hızlandırılmış test
  8. OCV testi
Yeni 8 aşamalı batarya test süreci

Bu testler sayesinde Galaxy Note 7 bataryaları neden patladı gibi bir soruyla daha karşılaşmak istemeyen Samsung, işini biraz daha sağlama alacak. Bu açıdan bundan sonraki süreçte benzer bir hatanın görülmesi pek beklenmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>