Veri güvenliği değil, hız istiyoruz

1

Yeni bir akıllı telefon alırken üç kişiden biri performansa, öteki fiyata bakıyor, veri güvenliği için endişe eden yok. Mobil cihazında sadece on kişiden biri güvenliğe öncelik veriyor. Reuters ve Ipsos tarafından bu ay gerçekleştirilen ankete katılan yaklaşık 1700 Amerikalı, Apple ve FBI arasında devam eden şifreleme ve mahremiyet mücadelesini aslında kimsenin önemsemediğini gözler önüne serdi.

Anket sonucu yayınlanan rapora göre her on kullanıcıdan sadece biri yeni telefonunda en önemli özellik olarak güvenliği seçiyor. Performans ve fiyat ise öncelik sırasında her biri yüzde 30 ile birinci sırada geliyor.

Apple FBI ile veri güvenliği için boşa mı uğraşıyor?

Güvenliğin bu kadar gözardı edilmesinin esas sebebi ise, yine aynı ankete göre, son kullanıcıların büyük oranda verilerinin korunduğuna inanması. Zira ankete katılanların yüzde 60’ı Apple’ın verilerini koruduğuna inanıyor. Üstelik Google, Amazon ve Microsoft’a bu konuda güven oranı daha da yüksek. Sadece yüzde 40’lık bir kesim, listede yer alan şirketlerin hiçbirine veri güvenliği konusunda güvenmediğini belirtiyor.

Veri gizliliğinin önemi konusunda tüketici tarafında yeterince farkındalık oluşmadığına dikkat çeken anketin sonuçları, özel şirketlerin dünyanın dört bir yanında sık sık devletlerle papaz olmasını nasıl etkileyecek merak ediliyor. Anlaşılan son kullanıcı için önemli olan hangi telefonun verilerini güvenle sakladığı değil; hangisinin Android N güncellemesi alacağı ya da hangi modelin ikinci elde değerinin düşmeyeceği…

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>