REvil fidye yazılım çetesi çökertildi

0

REvil fidye yazılım

Rusya’da düzenlenen operasyonla REvil fidye yazılım çetesi çökertildi. Operasyon, ABD’nin talebi zerine gerçekleştirildi.

REvil fidye yazılım çetesi için yolun sonu

Rusya, siber suçlu REvil fidye yazılımı çetesinin şüpheli üyelerinin gözaltına alındığını ve grubun Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından düzenlenen baskınların ardından dağıtıldığını söyledi.

FSB ve Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından Moskova, St. Petersburg ve Lipetsk de dahil olmak üzere Rusya’nın çeşitli bölgelerinde REvil fidye yazılımı grubunun 14 üyesiyle bağlantılı 25 yerde ortak operasyon gerçekleştirildi.

FSB’den yapılan açıklamaya göre, birkaç REvil üyesi gözaltına alındı. Bilgisayar donanımına kripto para ve kripto cüzdanlarının yanı sıra 426 milyon ruble, 600.000 ABD doları ve 500.000 Euro’dan fazla paraya da el konuldu. Fidye yazılım saldırılarından elde edilen paralarla satın alınan 20 lüks otomobilin de ele geçirildiği belirtildi.

Baskınlar, REvil’in fidye yazılımı saldırılarının büyük bir kurbanı olan ABD’den gelen talep üzerine gerçekleşti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>