Techinside Google News
Techinside Google News

REvil fidye yazılımı için tutuklamalar devam ediyor

Farklı ülkelerde REvil fidye yazılımı için tutuklamalar devam ediyor. Ortaklaşa düzenlenen operasyonlarda tutuklu kişi sayısı gitgide artıyor.

Farklı ülkelerde REvil fidye yazılımı için tutuklamalar devam ediyor. Ortaklaşa düzenlenen operasyonlarda tutuklu kişi sayısı gitgide artıyor.

REvil fidye yazılımı için operasyon sürüyor

Rumen makamları, Sodinokibi/REvil fidye yazılımını kullanan siber saldırılardan şüphelenilen iki kişiyi tutukladı. Avrupa yasa uygulama kurumu Europol’e göre, bu kişilerin 500 bin avroluk fidye ödemesine karşılık gelen 5 bin saldırıdan sorumlu oldukları iddia ediliyor.

- Advertisement -

REvil, dünya çapında yüzlerce yüksek profilli saldırıdan sorumlu olan 2021’in en kötü şöhretli fidye yazılımı gruplarından biri oldu. Bir başka şüpheli GandGrab üyesi de aynı gün Kuveyt makamları tarafından tutuklandı.

Bu tutuklamalara ek olarak, 17 ulustan oluşan bir kolluk kuvveti operasyonu olan GoldDust, Güney Kore’deki yetkililer tarafından REvil fidye yazılımına karışan bağlı kuruluşlara karşı Şubat ve Nisan aylarında üç tutuklama yaptı. Ukrayna uyruklu başka bir üye, ABD’nin uluslararası tutuklama emrini takiben Ekim ayında Polonya sınırında tutuklandı.

Ukraynalı şüpheli, dünya çapında yaklaşık 1.500 şirketi etkileyen Kaseya fidye yazılımı saldırısına karıştığı şüphesiyle tutuklandı. Toplamda, operasyon yedi tutuklamayla sonuçlandı ve bu, kolluk kuvvetleri tarafından ilk kez kamuya açıklanmış durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir