RFID etiketi kimyasal algılama yapabiliyor

0

RFID etiketi

MIT mühendisleri, kimyasal algılama yapabilen RFID etiketi geliştirdi. Yeni RFID etiketi, gıdadan enerjiye kadar birçok sektörde kullanılabilir.

RFID etiketi ile algılama

MIT’in mühendislik uzmanları, RFID (radyo frekansı tanımlama) etiketlerini daha güvenilir hale getirmek ve ortamdaki kimyasalları algılamak için yeni bir yöntem buldu. Tak – Kullan özelliğindeki yeni tasarım, tipik bir bataryaya ihtiyaç duymuyor. Sistem, boruları ve gaz konteynırlarını kontrol eden şirketler için büyük kolaylıklar sağlayacak potansiyele sahip. Ayrıca gerekli okuyucu sayısını minimuma indirecek olan RFID etiketleri, maliyetlerin de azalmasını sağlayacak.

Kimyasal algılaması yapan RFID etiketleri, 10 metreye kadar iletişim sağlayabiliyor. Böylelikle çevresindeki kimyasalların kablosuz takibini mümkün hale getiriyor. Glikoz algılama için testlerini yapan araştırmacılar, bu çalışmada başarılı oldular. Gelecekte, araştırmacılar, çevresel karbon monoksiti tanımlayabilen RFID etiket sensörleri geliştirmeyi hedefliyorlar.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>