Techinside Google News
Techinside Google News

Riot Games, 530 çalışanını işten çıkardı: Oyun sektöründe yeni bir kriz mi?

Riot Games'in radikal kararıyla 530 çalışanını işten çıkarması, şirketin stratejik değişiklikleriyle oyun dünyasında büyük yankı uyandırıyor.

Riot Games, League of Legends’un geliştiricisi olarak bilinen şirket, son günlerde aldığı radikal kararlar ve yaşadığı stratejik değişikliklerle gündemi meşgul ediyor. Toplam iş gücünün yaklaşık yüzde 11’ine denk gelen 530 çalışanını işten çıkaran Riot Games, bu adımın “hissedarları yatıştırmak için” değil, “bir gereklilik” olduğunu açıklıyor.

Şirketin CEO’su A. Dylan Jadeja, paylaşılan bir mektupta, Riot Games‘in 2019 yılından bu yana büyük yatırımlar yaptığını, portföyünü genişlettiğini ve hızlı bir şekilde büyüdüğünü vurguluyor. Ancak, bu büyümenin beklenen getiriyi sağlamadığını belirten Jadeja, şirketin odak noktasının belirsiz olduğunu ve maliyetlerin sürdürülemez bir seviyeye ulaştığını ifade ediyor.

- Advertisement -

Riot Games, işten çıkarılan her çalışana en az altı aylık maaş, nakit ikramiye ve bir dizi yan hak ve destek sunarak, bu zorlu süreci bir nebze olsun hafifletmeye çalıştığını duyuruyor. Bu “ayrılık paketi“, işten çıkarmaların etkilerini en aza indirmeyi amaçlıyor.

Şirketin stratejik değişiklikleri kapsamında, Riot Forge adlı şirketin de kapatılacağı açıklanıyor. Forge, Riot IP’sini kullanarak üçüncü taraf stüdyolardan oyunlar üretmeyi amaçlayan bir yayıncılık şirketiydi. Riot Games, gelecekte odaklanacağı projeler arasında ise League of Legends, Valorant, Teamfight Tactics ve Wild Rift‘i vurguluyor.

İşten çıkarmaların yanı sıra, Legends of Runeterra oyununa devam edilecek ancak ekibin küçültülerek Path of Champions‘a odaklanılacağı açıklanıyor. Riot Games‘in aldığı bu kararlar, zaten zor durumda olan oyun sektörüne bir darbe daha vurarak geçtiğimiz yılki toplu işten çıkarmaların etkilerini artırıyor. Sektör genelindeki iş kayıpları 2024’ün ilk ayında hızla artarken, Riot Games‘in bu adımları, oyun dünyasında yaşanan trajik eğilimi daha da derinleştiriyor. Konuyla ilgil Riot Games’in açıklamasına ulaşmak için tıklayın

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir