Techinside Google News
Techinside Google News

Risk sermayesi robotlara yöneldi

Risk sermayesi şirketleri yakın geleceğin ekonomisini yönlendirmeye devam ediyor. Bu şirketlerin geçen yılki favorisi robot teknolojileri oldu.
- Advertisement -
Artas
Medikal robot sınıfındaki Artas, geçen yıl 45 milyon dolar yatırım almayı başarmış.

Silikon Vadisi’nin robotik blogger’ı Travis Deyle’e göre risk sermayecileri geçtiğimiz 2014 yılında robotik start-up projelerine 341.3 milyon dolar akıtmış. Bu oran 2013’e göre yüzde 36’lık bir artışa denk geliyor. Wall Street Journal’a konuşan Deyle, yatırımların beklenenin çok üstünde olduğunu da eklemiş.

Deyle, geçtiğimiz yıl bu konuda başı çekenin drone üreticileri olduğunu belirtiyor. Limitli kullanım alanlarına rağmen Deyle’e göre 27 ayrı üretici özel anlaşmalara imzalarını atmışlar. Altı drone şirketine yapılan yatırımın oranı ise 73.3 milyon doları bulmuş. Dikkat çeken diğer bir gelişme ise medikal robot üreten firmaların dördünün 77 milyon dolarlık yatırım alması.

Geçtiğimiz yılın en büyük tekli anlaşması ise Anki Drive adlı robotik oyuncak arabalar üreten firma. Anki Drive, 55 milyon dolar elde etmişken, söz konusu miktar şu günlerde 100 milyon doları buluyor. Deyle’in açıklamalarına göre risk sermayecileri 2013’te 19 ve 2012’de ise sadece 22 anlaşma yapmış. Yani ciddi bir yükselişten bahsediliyor.

Deyle, yükselerek devam edecek olan drone yatırımları için kaynak bulmanın zorlaşabileceğine de dikkat çekerek üreticilerin bu konuda dikkat çekecek farklı manevralar yapma mecburiyetine girebileceğini belirtiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir