Roaming tarifelerine Avrupa Birliği ayarı

1

Türkiye’nin son dönemde hız kazanan AB üyelik sürecinin olumlu sonuçlanması durumunda, vatandaşlarımız operatörlerin roaming tarifelerinde muazzam bir indirimle karşılaşacak. Avrupa Birliği’nin yeni aldığı karar doğrultusunda, telekom şirketlerinin AB üyesi ülkelerde uygulayabilecekleri roaming ücretlerine bir sınır geliyor.

BBC haberine göre, Avrupa Birliği, üye ülkelerin operatörleri tarafından dolaşımda yapılabilecek azami ücretlendirmeyi telefon görüşmeleri, internet kullanımı ve SMS’ler için ayrı ayrı düşürdü. En büyük indirim ise veri kullanımına geldi. Habere göre veri tüketiminde ücretlendirmenin tavan değeri yüzde 75 oranında düşürüldü. Telefon görüşmeleri yine dörtte bire inerken, SMS ise yüzde 66 oranında indirime uğradı. Cumartesi günü hayata geçirilen güncelleme sonrası Avrupa’yı dolaşmak, telefon faturalarında daha az etki bırakacak gibi görünüyor.

AB roaming ücretini kaldıracak!

Avrupa Birliği, üye ülkeler arasındaki dijital sınırları ortadan kaldırabilmek için büyük bir adım daha atmaya hazırlanıyor: Roaming ücretlerini tamamen ortadan kaldırmak! Haziran 2017 itibarıyla 28 üye ülkenin tümünde telefon görüşmeleri yapmak ya da mobil internete bağlanmak aynı ücrete tabi olacak (o güne kadar Türkiye ile birlikte üye sayısı 29 olabilir mi acaba?).

İngiliz Dijital Ekonomi Bakanı Ed Vaizey, BBC’ye yaptığı açıklamada “Yaklaşık olarak bir milyon İngiliz her gün Avrupa’yı dolaşıyor ve roaming ücretlerine yılda yaklaşık 350 milyon pound harcanıyor. Bu değişiklikler sayesinde İngiliz telefon kullanıcıları her yıl milyonlarca pound gereksiz harcamadan kurtarmayı planlıyoruz,” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>