Robot balık sızıntı tespiti yaptı

0

Robot balık

Robot balık eski boru sisteminden kaynaklanan sızıntıları tespit ederek dağıtım hattında verimlilik sağlıyor. Şimdilik sıvı tespiti için kullanılan robot balık, gaz tespiti için de geliştirilebilir.

Robot balık ile sızıntı tespiti

ABD’nin yaklaşık 12.000 km’lik alandaki su borularının üçte ikisinin 60 yaşın üstünde olduğu biliniyor. USC Bilgi Bilimleri Enstitüsü’nden (ISI) bir ekip bu ay ABD’nin eskiyen su sistemi sorunlarının çözümüne yönelik yeni bir araştırma projesi geliştirdi. PipeFish isimli robot boruların içinde gezerek gerçek zamanlı olarak görüntüyü çekebiliyor. Ayrıca sensör verileri ile inceleme yapıyor.

Suyun akış hızıyla hareket eden robot, boruda herhangi bir çatlak veya sızıntı keşfettiğinde bunu kontrolcü bilgisayara bildiriyor. Daha sonra tesisatta iyileştirme yapabilmek için nerelerde çalışması gerektiğine doğru bir şekilde karar verebiliyor. Los Angeles Su ve Güç Departmanı (LADWP) ile yürütülen çalışmada robot, sızıntı tespitleri yapmaya başladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>