Robot baristalar kafelerde çalışıyor

0

Robot baristalar

Robot baristalar, hızlı ve verimli çalıştığı için kafeler ve restoranlar tarafından yoğun talep görüyor. Üstelik insan çalışanlara kıyasla daha ucuza mal oluyor.

Robot baristalar iş sektörünü dönüştürüyor

Günümüzde yapılan birçok fiziksel iş, robotlar ve makineler tarafından ele geçiriliyor. Bu durumdan özellikle günlük hayattaki rutin işler etkileniyor. Kafelerde ve restoranlarda içecek servisi sunan baristalar da artık robotlaşıyor.

Café X Technologies ve kahve makinesi üreticilerinin ortaklığıyla geliştirilen robotik baristalar, bu alandaki iş sektörünü dönüştürmeye başladı.

Robotik baristalar, saatte 120 bardak kahve servisi yapabiliyor.  Ayrıca 25 bin dolara satılan bu baristalar, insan çalışanların 1 yıllık maaşından bile daha düşük bir yatırımla alınabiliyor.

2017 tarihli bir raporda, 6 ila 7.5 milyon perakende işin, robotlar tarafından ele geçireleceği açıklanmıştı. Önümüzdeki süreçte daha fazla kafe ve restoranın bu robota yatırım yapması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>