Robot bekçiler gümrük kapılarında

0

Gümrük kapılarında robot kullanımı başlayan Çin’de robotlara sorulan sorular ve onlardan alınan yanıtlar ilginç diyaloglara sahne oluyor.

Alman welt.de sitesinde yer alan habere göre, Hong Kong’dan gelen ve Çin’e bir iPhone7 sokmak isteyen bir turist hanımın sorusuna robotun verdiği yanıt şu: “Çok bilinçli bir tüketici olarak bu modellerin ithalinin yüzde 15 gümrüğe tabi olduğunu bilmeniz gerekirdi”. “Nerede taksi bulabilirim” sorusuna verilen yanıt ise, “Bu salonun sonunda alt kata inip sola dönünüz” şeklinde.

1 Ekim itibariyle 3 sınır girişinde uygulamaya konan robotlar 28 dil ve lehçede, sınırda sorulma olasılığı bulunan 3.200 soruya yanıt veriyor. Sorumlulardan Zhao Min’in CCTV’ye verdiği açıklamaya göre, yakında robotlar fotoğraf çekme, kaçakçı ve sabıkalıları tanıyıp ihbar etme yetisine de sahip olacaklar. Robotun bağlantılı olduğu merkezde bulunan fotoğrafları sayesinde robot böyle kişileri teşhis edip alarm verebilecek.

Çin’in sınırsız ucuz işgücü rezervine sahip olduğu günler geride kalmış görünüyor. Bu nedenle Pekin, özellikle endüstride mevcut robot efektifini 2020 yılına kadar 4 katına çıkarmayı planlıyor. Yöneticiler, ülkeyim yüksek otomasyon kabiliyetiyle donatmaya ve bunu gittikçe daha çok kendi olanaklarıyla yapabilmeye kararlı. Kısa süre önce Augsburg’da yerleşik yüksek teknoloji sahibi robot üreticisi Alman Kuka’nı Çinli Midea tarafından alınmış olması da bu stratejinin bir parçası.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>