Robot dönüşümü üretimi yüzde 250 destekledi

0

Çin’de yer alan bir fabrikada insanların yüzde 90’ı robotlarla değiştirildi. Tüm bu değişimin sonrasında ise üretimde % 250 artış, üretim hatalarında ise yüzde 80 oranında azalma meydana geldi.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği önemli bir değişim programı Çin’in Dongguan kentinde yaşandı. Bir fabrikanın işçilerinin yüzde 90’lık bölümü robotlarla değiştirdikten sonra, üretkenlikte çarpıcı bir artış yaşandı

Robotlar Giderek Cazibesini Arttırıyor

Uzun zamandır robotların ve bilgisayarların “yakın gelecekte” işlerimize başlayacakları tartışılıyordu. Pek çok proje önemli bir deney olarak da görülürken, Çin’deki bir fabrikada elde edilen veriler, oldukça etkileyiciydi.

Changying Precision Technology Company adı verilen firma tarafından gerçekleştirilen değişiminde 650 çalışanın sadece 60 tanesi fabrikada bırakıldı. Cep telefonu üretiminin yapıldığı fabrikada bu dönüşüm sonrasında tamamen otomatik üretim hatlarına geçiş yapıldı. Üstelik fabrikanın genel müdürü Luo Weiqiang yaptığı son açıklamada, raporların olumlu olması sayesinde eleman sayısında düşüşe devam edileceğini ve 40 kişinin daha işten çıkartılarak üretimlere 20 kişi ile devam edileceği belirtildi.

Böyle bir karar alınmasındaki en önemli etken ise fabrikadaki üretimlerin daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi oldu. 610 personel maliyeti ortadan kalktığı gibi fabrikada üretim sorunsuz ve aralıksız bir şekilde devam ettirildi. Yapılan araştırmalarda ise üretimlerde yüzde 250 oranında bir artış yaşandığı belirtildi. Raporlarda dikkat çeken diğer bir nokta ise hata payının azalması oldu. Öyle ki yapılan hatalarda yüzde 80 oranında düşüş yaşandı ve daha hatasız bir şekilde üretimler yapılmaya başlandı.

Bu durum robota dönüşüm konusunda hızlandırıcı gelişimlerden birisi olurken, robotlu otomasyon sistemlerinin sağladığı avantajlar nedeniyle geleceğin üretim teknolojisi olacağı noktasında da çoğu kişi hemfikir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>