Robot ile hasta teması azaltılacak

0

Robot ile hasta teması

Mısırlı bir girişimci tarafından geliştirilen robot ile hasta teması azaltılacak. Bu robot, tahlil alıp sonuçların göğüs bölümündeki ekrandan gösteriyor.

Robot ile hasta teması bitiyor

Covid-19, hastaların muayene ve tedavi sürecinde robotların ne kadar kritik bir rol oynadığını bir kez daha gösterdi. Mısırlı bir girişimci, bu ihtiyacı karşılamak için Cira-03 isimli bir robot geliştirdi.

Mahmoud el-Komy tarafından geliştirilen robot, hastaların ateşini ölçebiliyor. Özellikleri bununla sınırlı olmayan Cira-03, maske takmayan kişileri uyarıyor ve hastalardan kan tahlili alabiliyor. Robotun göğüs bölgesinde bulunan bir ekran yardımıyla ise tahlil sonuçları görüntülenebiliyor.

Covid-19 test prosedürünü de başarılı bir şekilde uygulayan robot, kişilerde test örneği alabiliyor. Sağlık çalışanlarının hastalarla zorunlu temasını azaltan bu robotun, pandemi döneminde sağlık çalışanlarının en önemli yardımcısı olması hedefleniyor. Daha önce de Cira-03 gibi robotlar geliştirilmişti. Ancak bu robotun direkt olarak test yapabilmesi, büyük bir avantaj sağlıyor.

Şu anda Mısır’da özel bir hastanede kullanılan robotla ilgili herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtiliyor. Hastane baş hekimi, robotun şu an için daha çok ateş ölçümü için kullanıldığını söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>