Robot kol yarım ton yükü kaldırabiliyor!

0

İnsan gücünün yerini alacağı düşünülen robotlar, bunun çok daha ötesine geçmeye hazırlanıyor. Son olarak geliştirilen bir robot kol toplamda 1 tonluk ağırlık kaldırmayı başardı.

Robot kol ile cyborg’lara doğru

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada insanların hayatta kalabilmek için yakın gelecekte makinelerle birleşip bir cyborg olması gerekeceğini iddia etmişti. Özellikle Mars’ın hem biyolojik hem fiziksel zorlukları arasında bunun zorunlu olduğunu belirtmişti.

Sarcos Robotics araştırmacılarının geliştirdiği Guardian GT isimli robot tam da Musk’ın belirttiği özelliklere uyuyor. İnsan üstü yeteneklere sahip olan robot, her bir koluyla 230 kg, yani toplamda yaklaşık yarım ton yük kaldırabiliyor.

Bir insanla birlikte çalışan robotun kontrolü tamamen kullanıcıya ait oluyor. Wired’e göre kullanıcı makineyi çalıştırırken yalnızca iki kiloluk bir kuvvet hissediyor.

Sarcos Robotics, bu kolların atık depolarının boşaltılması, metal boruların hareket ettirilmesi ve diğer ağır görevleri gerçekleştirmek için kullanılabileceğini belirtiyor. Robot kollar bir dizel motorla çalıştırılıyor ve saatte 6 km hızla hareket edebiliyor.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DfYAvWIfhYY]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>