Robot köpek Jueying kendi kendine öğreniyor

0

Robot köpek Jueying

Spot isimli robot köpekten sonra Zhejiang ve Edinburgh Üniversitesi’nden benzer bir çalışma geldi. Robot köpek Jueying, özellikleriyle dikkat çekiyor.

Robot köpek Jueying özellikleri

Boston Dynamics’in robot köpeği Spot, günümüz robotik çalışmalarının en ileri seviyele örneklerinden biri. Spot’la birlikte bu alanda çok başarılı örnekler de çıkıyor.

Zhejiang ve Edinburgh Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla geliştirilen Jueying isimli robot köpek, yapay zeka sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Jueying kendi kendine öğrenebiliyor ve düştüğünde kendi kendine ayağa kalkabiliyor. 8 ayrı yapay zeka uzmanının çalıştığı Jueying’da, Google’ın MuZero algoritmasını eğitmek için kullandığı yaklaşıma benzer bir yaklaşım sergilendi.

Geliştiriciler, Jueying’in tamamladığı her görev için sonucu puanlaması da robotun gelişiminde büyük rol oynadı.

Jueying için geliştirilen yapay zeka yazılımı, ilk olarak bu robotun sanal bir versiyonunda kullanıldı. Sanal testlerde elde edilen başarının ardından prototip aşamasına geçildi. Halen geliştirme aşamasında olan Jueying’in, Spot ile farklarının tam olarak neler olacağını ilerleyen süreçte göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>