Robot köpek Spot Çernobil’de

0

Robot köpek Spot

Robot köpek Spot Çernobil Nükleer Santraline giderek bilimsel çalışmalar için veri topladı. Spot, en tehlikeli bölgede bile başarılı bir şekilde çalıştı.

Robot köpek Spot Çernobil’de veri topladı

ABD merkezli Boston Dynamics tarafından geliştirilen Spot isimli robot köpek, tüm dünyanın ilgisi çekiyor. İlk etapta dans yeteneğiyle beğeni toplayan Spot, daha sonra kabiliyetleriyle ön plana çıkmıştı.

Özellikle de arama kurtarma gibi insanlar için riskli olan görevlerde Spot, önemli bir kullanım potansiyeline sahip. Bu amaçla Spot, bir dönem tüm dünya için büyük bir felaketin gerçekleştiği Çernobil Nükleer Santralinde araştırma yapmaya gitti. Spot, yaptığı çalışmada bilim insanları için veriler toplamayı başardı.

Bilim insanları, bu alanda özellikle haritalandırma üzerine çalışmalarını yürütüyor. Daha önce nükleer santralin çevresindeki 10 kilometrekarelik Kızıl Orman’ı haritalandıran bilim insanları, Spot ile benzer bir çalışma yapabilip yapamayacakları konusunda denemeler yapmış oldu. Şimdi Spot’un topladığı ilk veriler, bilimsel çalışmalar için kullanılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>