Robot köpek Spot, petrol rafinerisinde kullanılacak

0

Robot köpek Spot

ABD merkezli Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot köpek Spot, satışa çıktığından bugüne yoğun bir talep görüyor. Spot, artık petrol rafinerilerinde kullanılabilir.

Aker BP, robot köpek Spot kullanabilir

Boston Dynamics’in robot köpeği Spot, satışa çıktığı günden beri yoğun bir talep görüyor. Özellikle Spot’un üretim ve hizmet sektöründe kullanımı için farklı gelecek planları yürütülüyor.

Spot’u iş süreçlerinde kullanmak isteyen son şirketlerden biri de Norveç merkezli petrol rafineri şirketi Aker BP oldu. Aker BP, iş süreçlerinde Spot üzerinde bulunan 3D kameralar, engelden kaçma sistemleri ve diğer sensörlerden yararlanmayı planlıyor.

Deniz üstü petrol rafinelerinde kullanım potansiyel olan Spot, bu sayede borulardaki sızıntılar ve kaçakları tespit edebilir. Spot’un, insanların ulaşmakta zorlanabileceği bölgelere de erişim imkanının olması, petrol rafinelerindeki iş süreçleri daha kolay hale getirebilir.

Aker BP CEO’su Karl Johnny yaptığı açıklamada, hedeflerinin tüm iş süreçlerini dijitalleştirmek ve çalışanlarının güvenliğini sağlamak olduğunu söyledi. Ayrıca bu dijitalleşmeyle birlikte kaliteyi de artırmak istediklerini söyledi. Şu anda fizibilete çalışmaları devam eden bu sürece, Aker BP’nin kesin olarak geçip geçmeyeceği bilinmiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>