Robot Sophia Suudi Arabistan vatandaşı oldu

1

Suudi Arabistan’da düzenlenen Future Investment Initiative toplantısında, kürsüye çıkan ve yatırımcılara kendini tanıtan robot Sophia’nın performansı tüm dünyada büyük ilgi topladı.

Yapay zekasıyla sorulara kendi başına cevap veren robot, düzgün konuşması, doğru tonlamaları ve mantıklı cevaplarıyla herkesi etkiledi. 

Sophia mimiklerini kullanabiliyor

Yüzündeki yapay kasları insan gibi hareket ettirebilen robot bu şekilde mimik de kullanabiliyor. Kürsüde moderatörün sorularına cevap veren insansı robot, gelecekte robotlarla insanların iç içe yaşayacağını, kendisinin de şu anda salonda sayısız yatırımcıyla beraber olmaktan büyük mutlulu duyduğunu anlattı. İnsanları bir tehdit olarak görmediğini, insan bilgeliğini ve geleneklerini anlamak üzere tasarlandığını vurgulayan Sophia, yakın gelecekte günlük hayatın bir parçası olacak yapay zekalı insansı robotların ilk başarılı örneklerinden biri olarak görülüyor.

Öte yandan Hong Kong’lu Hanson Robotics tarafından geliştirilen robota sorular yönelten moderatörün sık sık elindeki kağıtları kontrol ederek soru okuması, sahnedeki diyaloğun önceden hazırlanmış olduğu şüphesini de doğurdu ancak robotun yüz ve dudak hareketleri dahi herkesi etkilemeyi başardı ve robotlarla insanların iç içe yaşayacağı geleceğe dair bir ipucu verdi.

Suudi Arabistan devleti ise, Elon Musk’ı çok kızdıracak bir hamle yaparak, Sophia’ya vatandaşlık hakkı verdi. Böylece dünyada ilk defa bir robot, resmen birey kabul edilerek, vatandaşlık hakkı elde etmiş oldu. Ancak elbette bu sembolik vatandaşlık, Suudi Arabistan’ın teknolojiye verdiği önemin altını çizmek ve teknoloji geliştiricilerini/yatırımcılarını Suudi Arabistan’a davet etmek amacını taşıyor.

Robotun konuşmasını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

  1. Sorular belli cevaplar belli, Yapay zeka değil, yapay kandırmaca,

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>