Robot süpürge evinizin haritasını satacak

0

Robot süpürge üreticisi iRobot’un CEO’su, evlerde kendi kendine etrafı süpüren Roomba süpürgelerinin topladığı navigasyon bilgilerini Google, Amazon, Microsoft gibi şirketlere satacaklarını açıkladı.

Roomba üzerinde yer alan sensörler ve kameralar, evin haritasını çıkarmak ve robotun temizleyeceği yeri tespit etmesi için kullanılıyordu. Ancak şimdi bu bilgiler Amazon Echo gibi akıllı ev asistanlarının, ev hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmasına yardımcı olacak.

Örneğin Roomba’nın evin odaları içinde tespit ettiği ışıklandırma cihazlarının yerini yine Roomba’dan öğrenecek olan Echo, evde hangi odada nasıl bir ışıklandırma düzeyi kullanacağını bu verilere göre analiz edecek. Böylece, ev sahibi Echo’ya, “yatak odasının ışıklarını söndür,” emri verdiğinde, Echo hangi ampulleri kapatacağını otomatik olarak bilecek. Bir diğer deyişle, Roomba artık evin salonunda bir masa üzerinde duran Echo gibi akıllı ev asistanlarının diğer odalardaki gözü olacak.

Öte yandan, bir elektrikli süpürgenin tüm gün evin içinde dolaşıp kamerası vasıtasıyla evi sürekli gözlüyor olması ve bu bilgilerin internet üzerinden teknoloji firmalarına aktarılıyor olması, çoğu insanın mahremiyet endişelerini de azdırıyor. Dünya şimdi bu yeni gelişmenin ne kadar etik olduğunu tartışacak gibi görünüyor. Eğer ağır tepkiler gelirse, Roomba satışlarının hızla düşmesi de gündeme gelebilir.

Ayrıca bu yeni işbirliği, Amazon, Google veya Microsoft gibi yapay zeka asistanlar geliştiren şirketlerin, ev sahiplerine ihtiyaçlarına uygun teklifler ve reklamlar ulaştırması için bir dijital pazarlama aracı olarak da kullanılabilecek. Örneğin, banyoda temizlik yaparken, tuvalet kağıdının bittiğini veya azaldığını fark eden Roomba sayesinde, ev sahibi telefonunda, internete bağlandığı ekranlarda, Apple Music, Amazon Prime TV, Spotify veya YouTube gibi gibi ortamlarda müzik dinlerken veya video izlerken tuvalet kağıdı reklamları ile daha sık karşılaşabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>