Techinside Google News
Techinside Google News

Robot taksi otobüse çarptı, hepsi geri çağrıldı

GM, San Francisco'da bir şehir otobüsüne arkasına çarptıktan sonra, 300 robot taksideki yazılımı güncellemek için federal yönetime geri çağırma başvurusunda bulundu.
- Advertisement -

GM, San Francisco’da bir şehir otobüsüne arkasına çarptıktan sonra, 300 robot taksideki yazılımı güncellemek için federal yönetime geri çağırma başvurusunda bulundu.

GM Cruise, Ulusal Karayolu Taşımacılığı Güvenliği İdaresi’ne verdiği bir raporda, nadir durumlarda yazılımın “mafsallı” araçların hareketini yanlış bir şekilde tahmin edebilmesi nedeniyle geri çağırmayı başlattığını söyledi.

23 Mart’ta bir Cruise robot taksinin körüklü bir San Francisco Belediye Toplu Taşıma İdaresi otobüsünü arkadan çarptığı düşük hızlı kazada herhangi bir yaralanma olmadığını söyledi. Cruise kendi kendine sürüş yazılımı, otobüsün hareketini doğru bir şekilde tahmin edemedi , çok geç fren yaptıktan sonra kaza gerçekleşti. Cruise, olayın AV’nin ön çamurluğuna hafif hasarla sonuçlandığını ve yaralanmaya neden olmadığını belirtti. Cruise’un kurucu ortağı ve CEO’su Kyle Vogt, “AV’lerimizin başına bunun gibi çamurluk bükücüler nadiren geliyor, ancak bu olay benzersizdi,” diye ekledi. “Araçlarımızın hiçbir koşulda bir belediye otobüsünün arkasına çarpmasını beklemiyoruz, bu nedenle bunun gibi tek bir olay bile acil ve dikkatli bir şekilde incelenmeye değerdi.” açıklamasında bulundu.

Cruise’un kurucu ortağı ve CEO’su Kyle Vogt, “AV’lerimizin başına bunun gibi çamurluk bükücüler nadiren geliyor, ancak bu olay benzersizdi,” diye yazdı. blog Cuma günü yayınlandı. “Araçlarımızın hiçbir koşulda bir belediye otobüsünün arkasına çarpmasını beklemiyoruz, bu nedenle bunun gibi tek bir olay bile acil ve dikkatli bir şekilde incelenmeye değerdi.” dedi.

Robot taksi otobüse çarptı, hepsi geri çağrıldı

Vogt, Cruise mühendislerinin kazaya nasıl tepki verdiğini açıklamaya devam etti ve soruşturması hakkında bazı ayrıntılar verdi. Şirket, yazılımı 25 Mart’ta güncelledi ve sorunun düzeltildiğini söyledi.

Geçen Eylül ayında Cruise, Haziran ayındaki bir kazanın ardından robot taksinin 80’inde bir yazılım geri çağırma ve güncelleme bildirdi. İki sürücünün hafif şekilde yaralanmasına neden olan kaza, Cruise’un sürücüsüz robotaksi hizmetini ticarileştirmek için California düzenleyicilerinden nihai izni almasından bir gün sonra meydana geldiği için ulusal ilgi ile karşılaştı. Dolaşmak Düzenleyici dosyalamada söyledi yazılımın geri çağrılmasının, otonom sürüş sisteminin, direksiyon başında bir güvenlik sürücüsü bulunmayan, sürücüsüz robotaxi’nin korumasız bir sola dönüş yaparken sert fren yapmasına neden olduğu “nadir bir durum” nedeniyle verildiğini söyledi. Cruise, geçen Eylül ayında e-posta ile yaptığı açıklamada, gönüllü başvuruyu halka şeffaflık adına sunduğunu ve bunun yazılımın önceki bir sürümüne ait olduğunu ve mevcut karayolu operasyonlarını etkilemediğini veya değiştirmediğini ekledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir