Robot taksiler 2019 yılında çalışmaya başlıyor

0

Ünlü otomobil üreticisi GM, geliştirdiği otonom araçlarla 2019 yılında robot taksi servisi başlatacağını duyurdu.

Çok popüler olan elektrikli otomobili Chevy Bolt’un otonom versiyonunu 2019 yılında piyasaya çıkaracak olan GM, bu hamlesiyle beraber tamamen otonom araçlardan oluşan araç paylaşım servisini de hizmete açacak. GM bu amaçla, kısa süre önce satın aldığı otonom sürüş teknolojisi Cruise’ın Chevy Bolt’a adaptasyonunu bitirmeye çalışıyor.

Waymo çıtayı yükseltiyor

Otomobil üreticileri kendi otonom modellerini piyasaya sürmek konusunda ağır baskı altındalar zira Google’ın otonom sürüş teknolojileri üreten alt şirketi Waymo kısa süre önce Arizona’da, içinde sürücü olmayan araçlarla teste başladı. 

Öte yandan GM, otonom sürüş teknolojisinde piyasanın önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyor zira kendi otonom sürüş teknolojisi Cruise’ı geliştirirken bir yandan da otonom teknolojide çok önemli olan sensörleri içeren LIDAR teknolojisini Intel’den satın almak yerine, kısa süre önce LIDAR teknolojileri geliştiren bir startup olan Strobe’u satın almıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>