Robot trafik polisleri göreve başladı

0

Robot trafik polisleri

Çin’de robot trafik polisleri görev yapmaya başladı. Çin’de robot polisler ile şehir içi trafik güvenliğinin sağlanması hedefleniyor.

Robot trafik polisleri vatandaşlara yardım edecek

Günümüzde birçok iş kolu artık robotlara devrediliyor. Bu iş kolları arasında güvenlik görevlileri de yar alıyor. Daha önce Dubai’de robot polislerin sokaklarda göreve başlaması, bunun ilk örneklerinden biri olmuştu. Şimdi ise Çin’in Hebei eyaletinde benzer bir uygulamaya geçiliyor. Eyalette robot polislerin, trafik güvenliğini sağlaması ve vatandaşlara yardımcı olması hedefleniyor.

Geliştiriciler, bu robotları 3 farklı görevi yerine getirebilmek için tasarladı. Birini tip robot, yalnızca vatandaşların sorduğu sorulara cevap vererek, vatandaşlara trafikte yardımcı oluyor. İkinci tip robot ise trafiği izleyerek, herhangi bir kural ihlalinde fotoğraf çekiyor ve durumu merkeze bildiriyor. Üçüncü tip robot ise kaza anında olay yerine ulaşıyor ve insan polislerin olayla ilgilenmeye başladıklarını bildiriyor.

Henüz test aşamasında bulunan bu robotlarda yapay zeka, makine öğrenimi, IoT gibi yenilikçi teknolojiler ve çeşitli navigasyon sistemleri yer alıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>