Robotik protez kol satışa çıkıyor

0

ABD’nin savunma teknolojileri geliştiren laboratuvarı DARPA tarafından fonlanan ve on yıldan uzun zamandır geliştirme aşamasında olan robotik protez kol, bu yıl içinde ticari olarak satışa çıkıyor.

Cephede kollarını kaybeden ABD’li askerlerin ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan robot kol projesi DARPA’dan da önemli bir yatırım almıştı. Kolun en önemli özelliği, hastanın kesilen kolundaki sinirlerden gelen sinyalleri okuyabilmesi. Böylece kullanıcı kolu çok hassas bir şekilde kontrol edebiliyor. Kolu dilediği gibi oynatması mümkün olurken parmaklarını da çok hassas şekilde açıp kapatabiliyor. Ufak nesneleri kolayca kavrayabiliyor, su bardağını tutabiliyor veya kırılgan nesneleri hiç zarar vermeden tutup kaldırabiliyor.

Firma kola Luke Kolu ismini vermiş. İsim, Star Wars filminde, Luke Skywalker’ın kolunu kaybettikten sonra, bedenine bir cyborg kolun takıldığı ünlü sahneden yola çıkılarak tercih edilmiş.

Diğer protez kollar, kullanıcının diğer eliyle kolu kontrol etmesini sağlayan kumandalar sayesinde çalışırken, yeni protez kolu sinirlerin üzerine yerleştirilen elektrotlar sayesinde kullanıcının ne yapmak istediğini okuyabiliyor ve sonrasında robot kol bu hareketi gerçekleştirebiliyor. Bir anlamda, protez kullanıcısının aklını okuyabiliyor da denilebilir.

Protez kolun fiyatı henüz açıklanmış değil ancak sene içinde piyasaya çıktığında 100 bin dolar düzeyinde bir fiyatla satılacağı tahmin ediliyor. Elbette ABD’de gazilerin kopan kolları için üretilecek robot protezler sigorta tarafından karşılanacak ancak bu teknoloji yaygınlaşana kadar diğer ülkelerde standart sigortaların bu pahalı çözümün maliyetini üstlenmeyeceği de tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>