Robotik yelek piyasaya çıkıyor

0

İnşaat işçilerinin ağır nesneleri yaralanmaya veya kas gerginliğine maruz kalmayacak şekilde kaldırmalarını sağlamak için tasarlanmış bir robotik yelek önümüzdeki dönemde İngiltere’de piyasaya çıkacak.

Kaliforniya merkezli Ekso Bionics tarafından geliştirilen EksoVest, sırt çantası gibi takılarak dış iskelet görevi görüyor. Alet veya malzeme kaldırırken her kol için 2.3 kg – 6.8 kg dikey kaldırma sağlayabiliyor. EksoVest, inşaat işçilerinin ağırlıklı daha kolay kaldırıp daha çok çalışmalarını sağlarken, aynı zamanda iş kazaları, erken emeklilik, ilerleyen yaşlarda gerekli olan cerrahi müdahaleleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Robotlaşmanın inşaat sektörünü de etkisi altına aldığı günümüzde robotik yelek projesi, bu kademeli geçiş sürecinde çalışanların iş süreçlerindeki rahatlığı ve güvenliğinde önemli bir rol oynayacak.

Ağırlığı 4.3 kg olan yelek, ABD ve Kanada’daki inşaat şirketleri tarafından test ediliyor. Eylül ayı itibariyle üretime hazır olan robotik yelek, 2018 Mart ayında İngiltere’de piyasaya sürülecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>