Robotla sipariş teslimi başladı

0

Uçan drone’lar ile yani otonom uçan robotlarla sipariş teslimatı uzun süredir test ediliyordu ancak ilk defa, tekerlekli bir robotla, karadan ulaşımla teslimat için de testler başladı.

ABD’de Washington DC ve Califroniya’da bazı restoranlar, Starship robot şirketi ve DoorDash yemek sipariş teslimatı servisi ile yaptığı iş birliğinde, küçük robotlar kullanmaya başladı.

Altı tekerlekli bu minik akıllı robotlar, restoranın içine yüklediği yiyecek siparişini, 2-3 km menzilde bulunan adreslere götürüp teslim edebiliyor ve tekrar restorana geri dönebiliyor. 

Kaldırımlarda yemek taşıyan bir robot

Robotlar şimdilik test aşamasında ve her robota bir de restoran çalışanı eşlik ediyor. İnsanların gözetiminde şehir içinde sipariş teslim eden robotların böylece beklenmedik şekilde kontrolden çıkarak bir yayaya, otomobile çarpma riskinin elimine edilmesi hedefleniyor. Ancak robotların şimdiye kadar sorun çıkarmadığı anlaşılıyor.

Uçan drone’lara oranla şehir içinde teslimat yapmaya daha uygun olan kara robotlarının, birkaç sene içinde pek çok restoranın sık kullandığı bir teslimat hizmetine dönüşmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>