Robotlar insanlardan iş öğrenecek

0

Robot ve insan

Robot ve insan işbirliği artık yeni bir seviyeye taşınıyor. Robot ve insan işbirliği ile artık robotlar bizleri izleyecek ve yaptığımız işi bizlerden öğrenebilecek.

Robot ve insan işbirliği

Stan Birchfield ve Jonathan Tremblay tarafından yönetilen NVIDIA araştırması, robotlar ve insanların birlikte çalışabilmesini sağlayacak. Derin öğrenme ile ikili öğrenme sistemi içeren yeni yöntem, robotların insan hareketlerini izleyerek öğrenmesini temel alıyor. Bu sayede, insanlar ve robotlar arasındaki iletişimi güçlenebilecek ve insanların robotlarla birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmaları sağlanacak.

NVIDIA TITAN X GPU’ları kullanara , araştırmacılar algı, program oluşturma ve program yürütme ile ilgili görevleri yerine getirmek için bir dizi sinir ağını eğittiler.

Bir kamera, bir sahnenin canlı video akışını alır. Sahnedeki nesnelerin konumları ve ilişkileri, bir çift sinir ağı tarafından gerçek zamanlı olarak çıkarılır. Ortaya çıkan algılar, bu algıların nasıl yeniden yaratılacağını açıklayan bir plan oluşturan başka bir ağa beslenir. Son olarak, bir yürütme ağı planı okur ve mevcut durumunu dikkate alarak robot için eylemler üretir.

Bu süreç sayesinde birçok yeni görev robotlar tarafından yapılabilir. Örneğin montaj hattında görevli bir robot, boya işlemi yapan bir insanın hareketlerini izleyerek boya yapmayı öğrenebilir.

Aşağıdaki video ile sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>