Robotlar koronavirüs ile mücadele için kullanılıyor

0

Robotlar koronavirüs

Koronavirüsün insandan insana çok kolay bir şekilde bulaşması, sağlık sisteminde robotları zorunlu hale getiriyor. İtalya’da robotlar koronavirüs ile mücadele için kullanılıyor.

Robotlar koronavirüs ile mücadelede görev alıyor

Hastaya müdahale sırasında, sağlık personellerine koronavirüs bulaşma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle koronavirüs salgını, en çok da fedakarca çalışan sağlık çalışanlarını etkiliyor.

Birçok ülkede sağlık çalışanlarını salgından korumak için robotların kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda Çin, geçtiğimiz günlerde hastalara ilaçların ve yemeklerin robotlar tarafından verildiği bir hastane açmıştı. Son olarak İtalya’da Varez’deki Sircolo hastanesinde koronavirüsle mücadele için robotlar kullanılmaya başlandı.

Robotlar hastaların sağlık durumlarını izleyebilirken, robotların üzerinde bulunan dokunmatik ekran sayesinde hastalar isteklerini sağlık personelleriyle ile paylaşabiliyor. Bu sayede sağlık çalışanlarının, hastalarla doğrudan temas kurmasının önüne geçiliyor. İtalya’da koruyucu ekipmanlarda yaşanan sorunlar nedeniyle de şu ana kadar 66 doktor hayatını kaybetti. Bu nedenle koronavirüsle mücadelede teması kesmek için robotların kullanımı çok büyük bir sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>