Robotlarda ileri görüş neden önemli?

0

Robotlarda ileri görüş

Robotlarda ileri görüş yeteneği kazanılması için yeni bir çalışma yapıldı. Böylelikle robotlar hareketleri sonrasında gelecek tahmini yapabilecek.

Robotlarda ileri görüş yeteneği

Günümüzde robotların, insanların yaptığı işlerde kullanılmasında bazı problemler yaşanabiliyor. Bunun ana nedeni ise robotların insanlardan farklı olarak ileri görüş yeteneğine sahip olmaması.

Örneğin bir masayı kenara çekmeye çalıştığınızda, bu çekme işleminden sandalye vs gibi hangi nesnelerin etkileneceğini bizler tahmin edebiliyoruz. Ancak robotlarda bu tahmin konusunda eksiklikler yaşanıyor.

California Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, robotlarda ileri görüş yeteneği için yeni çalışma yaptı. Vestri isimli bir robotla yapılan çalışmada, robota yazılımsal olarak ileri görüş yeteneği kazandırıldı.

Böylelikle Vestri, bir masanın üzerinden nesneleri toplama gibi işlemlerde basit ve temel öngörülerde bulunabiliyor. Kameraların aldığı görüntüyü analiz eden robot, çalışma sürecinde yaptığı işlemlerden nenelerin ve nasıl etkileneceğini biliyor.

Robotun geliştiricileri öngörüde bulunabilme yeteneğinin, robotların birçok alanda daha kolay bir şekilde kullanılmasını sağlayabileceğini belirtiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>