Robotlardan robot yapıldı!

0

Robotlardan robot

Robotik biliminde yaşanan ilerlemeler sayesinde artık robotlardan robot yapılabiliyor. Bu sayede işlevsiz olduğu düşünülen robotlar, yeni bir robotta değerlendiriliyor.

Robotlardan robot yapma tekniği: Smarticles

Günümüzde robotik biliminde yaşanan gelişmelerle, robotlar hareket kabiliyetlerinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Ancak smarticles adı verilen, robotlarla robot yapma tekniği bu konuya oldukça ilginç bir yaklaşım getiriyor.

Araştırmacılar, birbirinden bağımsız ve yetenekleri farklı olan robotları bir araya getirerek yeni bir robot meydana getirdi. Akıllı telefon boyutundaki robotlarla oluşturulan yeni sistem, tek parça halinde hareket etmeyi başardı. Bu sayede, örneğin kanat çırpma hareketi yapabilen bir robotla hareket edebilen bir robot meydana getirildi.

Beş farklı robot kullanılarak yapılan supersmarticle isimli bu çalışmada, robotlara ışık sensörü eklendi. Böylelikle robotların ışık olan yere yönelmesine göre robot da hareket ediyor.

William Savoie, smaticles ile robotların hareket kabiliyetlerini artırdıklarını ve çalışmalarını daha ucuz maliyetle meydana getirebildiklerini söylüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>