Roku borsada yüzde 30 yükseldi!

0

Dijital içerik akışı şirketi Roku, borsada halka açılma sonrası 14 dolardan fiyatlanmış, daha ilk saatlerde hızlıca yükselerek 15.78 dolardan işlem görmeye başlamıştı. Şu anda ise yaklaşık yüzde 30 artışla, 18 doların üzerinde işlem görüyor.

Ana işi Apple TV ve Chromecast ile rekabet eden donanım aygıtları üzerine olan Roku, Amazon, Hulu, Netflix ve YouTube’dan dijital içerik akışı ile gelir elde ediyor.

Şirket, 2016 yılında 399 milyon dolar gelir sağlamasına rağmen 43 milyon dolar zarara uğramıştı. 2015 yılını ise 320 milyon dolar gelir ve 38 milyon dolar kayıp ile geçirmişti. Yıl bazında kayıp yaşayan şirket, borsaya çok hareketli bir giriş yaptı.

Büyük tedirginliklerle halka açılan Roku, finans uzmanlarının borsaya açılan yeni şirketler için hedeflenmesi gereken oran olarak belirttiği yüzde 20-30’luk artışa ilk günden ulaştı. Hisselerdeki bu yükseliş, şirketin daha fazla pay satabileceği anlamına geliyor.

Halka açılma öncesi en büyük paydaş olan Menlo Ventures şirketin yüzde 35,3’üne ikinci sıradaki Fidelity ise yüzde 12,9’una sahipti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>