Rolls-Royce mini nükleer reaktör üretecek

0

mini nükleer reaktör

Rolls-Royce mini nükleer reaktör hamlesiyle enerji alanında yenilikçi bir adım atmaya hazırlanıyor. Rolls-Royce, enerji kullanımını daha pratik hale getirecek.

Rolls-Royce mini nükleer projesi üzerinde çalışıyor

Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar çevre için birçok faydaya sahip olsa da bu kaynaklardan üretilen enerji çok sınırlı kalabiliyor. Rolls-Royce, bunun için yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

Enerji alanında faaliyetlerini sürdüren Rolls-Royce, mini reaktör üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Sıradan büyük ve hantal nükleer santraller yerine kullanılabilecek mini nükleer reaktörler, parçalar halinde üretilebilecek. Kamyonlarla ihtiyaç alanına taşınabilecek bu reaktörler, tüketim alanında pratik bir çözüm sağlayacak.

Rolls-Royce mühendislerinden Paul Stein konuyla ilgili olarak, prefabrike parçalara sahip olmak istediklerini ve bu parçaları ilgili bölgelere taşıyarak ihtiyaçları karşılayabileceklerini söylüyor.

Rolls-Royce’un bu planını hayata geçirebilmesi için kusursuz çalışan üretim hatlarına sahip olması gerekiyor. Eğer her şey planlandığı şekilde ilerlerse, mini nükleer reaktör üretimine 2029 yılında başlanabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>