Romanya Huawei için yasak uygulayacak

0

Romanya Huawei

5G çalışmalarında Romanya Huawei için yasak uygulayacak. Bu yasakla Romanya, Huawei’nin ülkedeki çalışmalarını engelleyecek.

Romanya Huawei için 5G yasağı uygulayacak

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, güvenlik endişeleri nedeniyle Çin ve Huawei’nin 5G telekomünikasyon ağlarının geliştirilmesini engelleyen bir yasa tasarısına imza attı. Wahington destekli bu yasa tasarısı, Huawei üzerindeki baskıları artırıyor.

Iohannis’in müttefiki olan Başbakan Florin Citu’nun merkezci hükümeti, Nisan ayında Çin kontrolündeki firmalara yönelik bir yasağı onayladı ve ardından bu yasak parlamentodan geçti.

5G alanındaki çalışmalarda Huawei’nin Avrupalı ​​rakipleri Ericsson ve Nokia’nın eli daha da güçlenmiş oldu.

Tasarı, iki hükümetin “risk tabanlı güvenlik yaklaşımının bir parçası olarak, 5G tedarikçilerinin dikkatli ve eksiksiz bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor” dediği 2019 ABD-Romanya mutabakatından kaynaklanıyor. Romanya, 2004 yılında Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne katılmadan önce de Washington’un sadık bir müttefikiydi. Washington, Huawei’yi Çin Komünist Partisi’nin küresel gözetim mekanizmasının bir kolu olarak görüyor. Huawei, Çin devleti için casusluk yapmayı defalarca reddetmiş olsa da üzerindeki baskılar artmaya devam ediyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>