RSA: Yapay zeka geliştiricileri söz vermeli

0

Yeni bir RSA raporu, yapay zeka ve robot geliştiricilerinin sadece etik teknolojiler tasarlamak için söz vermeleri ve anlaşma imzalamaları gerektiğini belirtiyor. RSA, yapay zeka uygulamalarına başlamadan önce kodlayıcılar ile yapılacak bu tipte bir anlaşmanın toplumun güvenliğini sağlayacağını düşünüyor.

Otomasyon Çağı isimli belgede: “Etik eğitimi, bilgisayar bilimleri bölümlerinin zorunlu bir parçası haline getirilmeli ve potansiyel olarak Hipokrat Yemini benzeri bir taahhütle sonuçlanmalı.” açıklaması bulunuyor.

Raporda, yapay zeka ve otomatik sistemler hakkında toplumdaki mevcut ön yargıların güçlenmesine neden olacak olan uyarılar da bulunuyor.

“Bununla birlikte, bu teknolojilerin insan hayatındaki etkilerine dayanan yeni endişeler ve zorluklar ortaya çıkıyor. Bu endişeler arasında yapay zeka teknolojilerinin güvenliği ve güvenilirliği, sistemlerin adilliği ve şeffaflığı, yapay zekanın insanlığa karşı kasıtlı ve yanlış etkileri yer alıyor.”

Bir takım teknoloji şirketleri yapay zekanın etik gelişimi için yeni endüstri standartları yaratmayı taahhüt ettiler ve Apple, Amazon, Facebook, Google, DeepMind, IBM ve Microsoft www.partnershiponai.org’un kurucu ortağı oldu. Kurulan bu topluluk veri, hesaplama ve algoritmalardaki ilerlemelerle beslenen yapay zeka yetkinliklerinin makine öğrenimi, algılama, planlama ve doğal dil için kullanılarak, insana ve topluma değer vereceğine yönelik söz veriyor.

Ocak ayında, bir AB Parlamentosu, robot mühendisleri için bir danışma kodunun geliştirilmesi ve yasa koyucular için robotlara “kişilik statüsü” verme önerisinde bulundu.

RSA raporu: “Bu çalışmalar devam etmeli, ancak kapalı kapılar ardında olmamalıdır.” diyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>