Rubik küpü çözen robot kol yapıldı!

0

Rubik küpü çözen robot

OpenAI tarafından, rubik küpü çözebilen bir robot kol geliştirildi. Bu robot kol, 4 dakika gibi kısa bir sürede en karmaşık rubik küplerini bile çözebiliyor.

4 dakikada rubik küpü çözen robot

OpenAI araştırmacıları, ilk olarak bilgisayar simülasyonu üzerinden rubik küpü çözmenin kısa yollarını yazılımsal olarak geliştirdi. Daha sonra fiziksel olarak yapılacak bu işlemde, sürtünme ve elastikiyet gibi faktörler göz önünde bulunarak bir robot kol tasarlandı.

İnsan eline benzeyen bir robot kol yapan araştırmacılar, en karmaşık rubik küplerini bile en fazla 4 dakikada çözebilen bir robot kol geliştirmeyi başardı.

2018 yılında MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen başka bir robot kol ise 0.38 saniyelik rubik küpü çözme rekorunu halen elinde bulunduruyor. Robot kol ile rubik küpü çözülmesinde, robotların yazılımının yanı sıra fiziksel yetenekleri de önemli bir belirleyici.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>