Rus hacker’lar ABD nükleer santrallerine saldırdı

2

Ukrayna ve Suriye’de, ABD ve Rusya arasındaki dolaylı çatışma, dijital dünyada çok daha doğrudan saldırıyor. ABD güvenlik kurumları, ülkede bir düzine elektrik santraline dijital saldırı düzenlendiğini ve bunların arasında nükleer santrallerin de yer aldığını açıkladı.

Saldırıların şimdilik santralleri çökertmek için değil ancak yönetim sistemleri içine yerleşmek üzere sessizce yapıldığının altını çizen FBI ve Enerji Bakanlığı yetkilileri, bunun daha sonra düzenlenecek koordine bir saldırı ile elektrik alt yapısını birden çökertme planının bir parçası olduğundan şüphelendiklerini de belirttiler.

En büyük şüpheli Rusya

Saldırıyı kimin yaptığı konusunda henüz net bir bilgi yok ancak baş şüpheli, Rusya. FBI, daha önce de ABD elektrik şebekelerini çökerten Rus hacker gruplarının yöntemlerine benzeyen ipuçları bulduğunu açıkladı.  Öte yandan nükleer santrallerin yöneticileri, santrallerin internetten çökertilmesinin mümkün olmadığını, kritik güvenlik mekanizmalarının internete bağlı olmadığını vurgulayarak panik yaşanmasının önüne geçtiler.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>