Rus mahkemesi Facebook’a para cezası verdi

0

Rus mahkemesi Facebook

Yasaklı içerik konusundaki anlaşmazlık nedeniyle Rus mahkemesi Facebook’a para cezası verdi. Facebook, mahkemenin isteğini yerine getirmedi.

Rus mahkemesi Facebook’u cezalandırdı

Rus yetkililer, Facebook ve mesajlaşma uygulaması Telegram’a yasaklı içeriği kaldırmadıkları için yüksek miktarda para cezası verdi.

Moskova mahkemesi Facebook’a toplam 167 milyon sterlin, Telegram’a ise 98 milyon sterlin para cezası verdi. Her iki şirkete de son haftalarda ikinci kez para cezası kesilmiş oldu.

25 Mayıs’ta Facebook, Rus makamları tarafından yasa dışı kabul edilen içeriği kaldırmadığı için 255 milyon sterlin ödemeye mahkum edildi. Yaklaşık 1 ay önce ise Telegram’a, protesto çağrılarını cevaplamadığı için 49 bin sterlin ceza verilmişti.

2021 yılı başlarında Rusya’nın devlet iletişim gözlemcisi Roskomnadzor, Twitter’ı yavaşlatmaya başladı ve yasa dışı içeriği kaldırmadığı iddiasıyla Twitter’ı yasaklamakla tehdit etti. Verilen son cezaların, hükümetin sosyal medya platformları üzerindeki baskıyı ve yönetimi artırmak için misilleme olduğuna yönelik de birçok iddia bulunuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>