Techinside Google News
Techinside Google News

Rus teknoloji sektörü krizde

Rus teknoloji sektörü Ukrayna ile yaşanan çatışmadan bu yana kriz altında. Şirketler ve çalışanlar ülkeyi terk ediyor.
- Advertisement -

Rus teknoloji sektörü Ukrayna ile yaşanan çatışmadan bu yana kriz altında. Şirketler ve çalışanlar ülkeyi terk ediyor.

Çatışmanın başlangıcından bu yana Rusya, BT (bilgi teknolojisi) uzmanlarının önemli bir bölümünü kaybetti. Çalışanlar, başka bir yerde çalışmak için ülkeyi terk ettiler. Hatta bazıları, işletmelerinin gelişmeye devam etmesini sağlamak için Rus vatandaşlığından bile vazgeçti. Teknoloji yatırımcısı milyarder Yuri Milner ve çevrimiçi banka Tinkoff’un kurucusu Oleg Tinkov için durum buydu. Rus teknoloji sektörü yaptırımlardan çok, Ukrayna ile yaşanan savaştan etkilendi.

BT çalışanları ülkeyi terk etti

MIT Technology Review, Rus hükümeti tarafından yayınlanan ve yaklaşık 100.000 BT çalışanının 2022’de Rusya’yı terk ettiğini ortaya koyan verilere atıfta bulundu. Bu rakam, sektörün uzmanlaşmış iş gücünün yaklaşık yüzde 10’unu temsil etmesi nedeniyle ürkütücü seviyede diyebiliriz.

Yüksek yönetim pozisyonlarına sahip birçok işçi de Rusya’da kariyer yapmaktan vazgeçti. Bu, Rus Google Yandex’in küçük ve orta ölçekli şirketlerin ticari direktörü Vladimir Belugin’in durumu. MIT Technology Review’a göre Vladimir Belugin, o andan itibaren hem kendisi hem de şirketi için her şeyin değişeceğini bildiği için savaşın başlamasından sadece yedi gün sonra ülkesini terk etti.

İşçilerin işten çıkarılmasına ve mali yaptırımlara ek olarak, büyük teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere 1.000’den fazla şirket Rusya’daki faaliyetlerini azalttı veya durdurdu.

Rusya’da teknoloji şirketleri kapanıyor

Örneğin Dell, Olhar Digital’e göre Ağustos 2022’de Rusya’daki faaliyetlerini durduracağını, ülkedeki ofisleri kapatacağını ve satışları askıya alacağını duyurdu.

Teknoloji sektöründe Rusya Federasyonu’ndan ayrılan diğer büyük şirketler ise Nokia ve Ericsson. Reuters’e göre bir Nokia sözcüsü: “Şirketin yasal olarak kapatılması tamamlanana kadar ülkede resmi varlığımızı sürdüreceğiz” dedi. Buna paralel olarak Facebook ve Instagram’ın sahibi olan dev Meta, bu tür bağlantıları paylaşmaya çalışan kullanıcılara uyarı göndermenin yanı sıra, Rusya devlet medya sayfalarına erişimi zorlaştırdı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir