Rusya 100 bin yıllık disk yaptı

0

Diital dünyada verilerin korunması çok önemli bir probleme dönüştü. Floppy disklerin ömrünün sadece 3-4 yıl olduğu anlaşıldıktan sonra verileri yüzlerce yıl koruyacağı düşünülen CD ve DVD’lerin de aslında 10 yıl içinde kullanılamaz hale geldiği  gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalmıştık. 

Halihazırda çok büyük miktarda dijital verinin CD’ler üzerine kaydedilmiş olduğu ve hergün büyük bir miktarının kaybedildiği düşünülüyor. Öyle ki bilim insanları, insanoğlunun geleceğine miras kalacağını umduğu bugünün arşivlerinin büyük bölümünün dijital veri saklama mecraları üzerinde yok olacağını ve gelecekte bugünü araştırmak isteyen tarihçilerin çok az veri bulabileceğini düşünüyor. Diğer bir deyişler, 2000’li yıllardan itibaren insanlık geleceğe çok az kayıt bırakacak şekilde yaşıyor. 

Rus bilim insanları şimdi, verileri ölümsüz kılacak yeni bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdular. 100 bin yıl boyunca verileri bozulmadan saklayabilecek, suya, yangına, ısıya, uzay radyasyonuna karşı dayanıklı bir materyalden üretilen yeni disk, insanlığın dijital arşivlerini korumak için tek çözüm olabilir.

Yeni disk aslında CD, DVD ve BluRay formatlarında kullanılabiliyor ve aynı çapta kesilmiş bir diskten oluşuyor. Ancak diskin materyali quartz camından oluşuyor. Üstelik bu diskteki veri miktarını 1 tb’a kadar büyütmek mümkün. Bu da, CD, DVD veya BluRay ile mümkün olmayan bir veri miktarı anlamına geliyor.

Ruslar yeni diskleri kütüphanelerde ve okullarda test edecek ve 2021’den itibaren ticari olarak piyasaya sürecekler. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>