Rusya App Store için 12 milyon dolar ceza verdi

0

Rusya App Store

Rusya App Store için rekabeti önleyici yol izlediğini öne sürerek 12 milyon dolar ceza verdi. Apple ise cezaya itiraz edeceğini belirtti.

Rusya App Store için ceza kesti

Rusya, Apple’ın App Store hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle para cezası verdi. Antitröst düzenleyici, 12 milyon dolarlık para cezası verdi.

Soruşturma, Apple’ın Safe Kids uygulamasının işlevselliğini sınırlamaya zorladığını iddia eden Kaspersky Lab’ın 2019 yılındaki şikayetinden kaynaklanıyordu. Düzenleyiciler, Kaspersky’nin yanında yer alarak Apple’ın bu konuda yasadışı bir tutum izlediğine hükmetti.

Para cezasının yanı sıra Rusya’nın antitröst düzenleyicisi (FAS) Apple’a “tüm gereksinimleri karşılasalar bile herhangi bir nedenle App Store’daki üçüncü taraf uygulamalarını reddetme (izin vermeme) hakkı veren” hükümleri kaldırmasını emretti.

Apple bu karara katılmadığını belirtirken, itirazda bulunacağını da vurguladı. Apple hem ABD hem de AB’de App Store’a yönelik çok sıkı bir incelemeden geçiyor. Ayrıca Apple’ın uygulama içi satın alımlarından yüzde 30’luk kesintisi de uzun bir süre tartışma konusu olmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>