Techinside Google News
Techinside Google News

Rusya Starlink uydusunu kilitledi

Rusya Starlink uydusunu kitleyerek önemli bir aşama kaydetti. Ukrayna ile olan gerginlikte yeni bir durum yaşandı.
- Advertisement -

Rusya, Elon Musk’un Ukrayna’daki Starlink uydusunu ilk kez kilitledi. Rusya, Elon Musk’un Ukrayna’daki Starlink uydu internet hizmetini kesintiye uğratıyor ve askeri iletişimi önemli ölçüde etkiliyor.

Rusya, Elon Musk’un Ukrayna’daki Starlink uydu internet hizmetini kesintiye uğratıyor. Bu hamle Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşı etkileyebilir. Bu olay ilk kez, Rus birlikleri bu ay Ukrayna’nın kuzey sınırını geçmeden  hemen önce askerlerin internete erişimini kaybetmesiyle gün yüzüne çıktı. Bu kısıtlama nedeniyle Ukraynalılar artık sürpriz bir şekilde gerçekleşen saldırıya ilişkin bilgi paylaşamıyor.

Rusya daha güçlü elektronik silahlar kullanıyor ve Starlink’in Ukrayna’daki internet hizmetini bozmayı hedefliyor. Her şey normal olduğunda askerler birbirleriyle iletişim kurmak için interneti kullanırlardı. Rusya’nın bu yeni eylemiyle Ukrayna’nın iletişim kurma, istihbarat toplama ve insansız hava aracı saldırıları düzenleme yeteneği ciddi şekilde tehlikeye girecek. Ukraynalı askerler medya kuruluşuna, hizmetlerin kesintiye uğramasının ellerini kolunu bağladığını, bu durumun kendilerine yaklaşan veya devam eden Rus manevraları veya saldırıları hakkında istihbarat paylaşma olanağı bırakmadığını açıkladı.

Sıkışma ilk olarak Ukrayna’nın kuzey cephesinde meydana geldi çünkü bu bölge genellikle Rusya’nın ilerleyişleriyle çakışıyordu. Karıştırma devam ederse, bu durum çatışmada taktiksel bir değişime işaret edebilir. Bu, Ukrayna’nın Starlink’e artan bağımlılığının altını çiziyor. Musk, X’e bu tür birçok yorumun Rusya yanlısı bir duruş taşıdığını söyledi. Dezenformasyon uzmanları, bu eylemin, özellikle ABD’dekiler de dahil olmak üzere 2024’te yapılacak seçimler göz önüne alındığında, Rusya’nın gündemine olumlu yansıyabileceğinden endişe ediyor. Ukrayna güçlerinin Starlink’i dış saldırılardan korumak için gerçekten çok çaba harcadığını bildirdi. Hatta terminalleri zemine kazılmış deliklere yerleştirmeyi ve üzerlerine metal ağ koymayı bile denediler. Pek çok uzman, Ukrayna’nın internet gibi hayati bir kaynak için açıkça tek bir şirkete bağımlı olduğu görüşünü dile getirdi. Ayrıca Ukrayna gibi çok sık saldırı yapan bir ülkenin, Musk’ın ne yapacağı belli olmadığı için onun hizmetlerine bağımlı olmaması gerektiği görüşünde.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir