Rusya Telegram uygulamasını yasakladı

0

Rusya Telegram

Geçtiğimiz aylarda açılan mahkemede Rusya Telegram yasağı konusunda kararını verdi. Rusya Telegram yasağını hemen devreye alabilir.

Rusya Telegram yasağı ile gündemde

Rusya federal bilgi teknolojileri ve kitle iletişim denetleme kurumu Roskomnadzor’un şikayeti üzerine Telegram’ın yasaklanması konusu Rus mahkemesinde taşınmıştı. Mahkemenin verdiği karar ile Rusya’da Telegram’ın yasaklanmasına karar verildi. Mahkemenin kararının temelinde ise uygulamanın terör örgütleri tarafından kullanılabileceği fikri yer alıyor.

2013 yılında kurulan şifreli mesajlaşma uygulaması, 200 milyon kullanıcı profiline ve aylık 100 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip. WhatsApp ile birlikte en popüler anlık mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor.

Son birkaç yıldır hükümetler, çeşitli uygulama ve şirketlerden güvenliği sağlamak amacıyla kullanıcıların bilgilerini talep ediyor. Rusya da Telegram için talepte bulunmuş ve 2 haftalık süre tanınmıştı.

Paris’te 2015’te düzenlenen saldırı sonrasında Telegram yetkilileri IŞİD ile bağlantılı olduğu tahmin edilen kişileri kullanıcıları bloklamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>