Rusya ulusal kripto paraya hazırlanıyor

0

Rusya lideri Putin, dijital paraya olan yoğun ilgi nedeniyle, Rusyanın milli parası Ruble’yi kripto para formatına çevirecek çalışmalar için zamanın geldiğini duyurdu.

Rus hükmetinden sızan bilgilere göre Putin, kriptoRuble geliştirilmesi için emri verdi bile. Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini regule etmek için ağır bir çalışma yapan Rus finans otoriteleri, Rus vatandaşlarının kullanımına sunmak üzere kripto Ruble üzerinde de çalışmaya başladı.

Rus medyasının CryptoRuble ismini verdiği devlet kaynaklı kripto Ruble hakkında henüz detaylı bilgi yok. Ancak iddialara göre, Rusya hükumeti CryptoRuble’nin dolaşımını serbest bırakacak ancak kara para aklamayı önlemek için kaynağı açıklanamayan CryptoRuble’den %13 oranında vergi alınacak. Elbette CryptoRuble, Bitcoin gibi madencilikle değil, devlet tarafından üretilerek piyasaya sürülecek. 

Rusya Ulaştırma Bakanı Nikolay Nikiforov da medyaya söylentiler hakkında demeç vererek CryptoRuble çalışmalarını doğruladı ve “Bunu eğer biz yapmazsak, iki aya kalmaz Avrupalı komşularımız yapacak,” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>