Techinside Google News
Techinside Google News

Rusya VPN karşıtı korku kampanyası başlattı

Rusya VPN karşıtı korku kampanyası ile vatandaşların VPN kullanmasının önüne geçmek istiyor. Rusya, internet kısıtlamasını sürdürecek.

Rusya VPN karşıtı korku kampanyası ile vatandaşların VPN kullanmasının önüne geçmek istiyor. Rusya, internet kısıtlamasını sürdürecek.

Rusya’nın VPN sağlayıcılarını engellemek, onları ülke dışına çıkarmak veya arama sonuçlarından çıkarmak için devam eden kampanyası devam ediyor. Her şeyin kaba kuvvetle elde edilemeyeceğinin farkına varan devlet tarafından finanse edilen bir video kampanyası, vatandaşları VPN kullanmanın hiç kullanmamaktan çok daha kötü olduğuna ikna etmeye çalışıyor.

- Advertisement -

Rusya’da herhangi bir altyapıya sahip VPN sağlayıcıları yıllardır sorun yaşıyor. Bugünün gizlilik hizmetlerini anonimleştirmenin en önemli noktası, Rusya’nın site engelleme taleplerine uymaları ve kendilerini incelemeye açmaları gerektiği. Alternatif yasayı çiğnemek ve sonuçlarına katlanmak olduğundan, birçok sağlayıcı Rusya’dan tamamen çekildi.

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgalinin ardından, telekomünikasyon gözlemcisi Rozkomnadzor, arama motorlarına karşı kampanyasını hızlandırdı. Yüzbinlerce VPN ile ilgili URL’yi arama sonuçlarından kaldırma talepleri, diğer içeriğin kaldırılmasına yönelik şüpheli taleplerle birlikte çalışıyor.

VPN’lerde ve Tor’da yenilenen baskılara rağmen, Rusya’nın her şeyi engellemenin, her VPN hizmetini ve sürekli olarak ortaya çıkan binlerce uygulamayı engellemenin imkansız olduğunu anlaması muhtemel görünüyor. Bu nedenle, başka yöntemler araştırılıyor.

Videolarla kampanya yürütülüyor

Kamu Hizmeti Duyuruları (PSA), onlarca yıldır gerçek kamu refahı konularında vatandaşları doğru yöne yönlendirmek için konuşlandırıldı. Ayrıca, davranışları hükümetlere ve şirketlere fayda sağlayacak şekilde yönlendirmek ve vatandaşların çıkarlarının her şeyden önemli olduğunu göstermek için kullanılıyorlar.

Şu anda sosyal medya aracılığıyla yayılan Rusya’nın VPN karşıtı kampanyasının genel önermesi, kullanıcıların özel verileri konusunda hiçbir VPN hizmetine güvenilemeyeceği için, VPN kullanmanın gizlilik açısından hiç VPN kullanmamaktan daha kötü olduğu.

Kampanya, kendisini “Rusya’daki aktif İnternet kullanıcılarını birleştiren bir kamu kuruluşu” olarak tanımlayan ROCIT’in çalışmasını içeriyor. Dijital Kalkınma, İletişim ve Kitle İletişim Bakanlığı (Minkomsvyaz ) tarafından finanse edilen ROCIT, hükümet politikasına uygun olarak korsanlık, ağ tarafsızlığı ve internetle ilgili diğer konularda tavsiyelerde bulunuyor.

“Verileriniz VPN Nedeniyle Çevrim İçi Sızdırılabilir”

Kampanya videosunda, müşteriye nakit mi yoksa kartla mı ödeme yapacağı soruluyor. Barmen, kartı seçerken kartın ayrıntılarını (hesap numarası, son kullanma tarihi, CVV numarası) teslim etmeden önce okumaya başlıyor. Görünüşe göre müşteri daha önce bir VPN kullanmış.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir