Rusya WhatsApp’a dava açtı

0

Rusya WhatsApp

Kişisel veri yasası ihlali gerekçesiyle Rusya WhatsApp’a dava açtı. Dava sonucunda WhatsApp’a ceza verilmesi bekleniyor.

Rusya WhatsApp’ı mahkemeye verdi

Rusya Facebook’a ait olan WhatsApp’a, Rus kullanıcılarının verilerini Rus topraklarında kullanmayarak ihlal ettiği için idari işlem başlattı.

Bundan çok kısa bir süre önce Rusya Google’a kişisel veri yasası ihlali nedeniyle para cezası vermişti. Aynı konu nedeniyle Rusya ile Twitter arasında da gerginlik yaşanmıştı.

Rusya son dönemde teknoloji devlerini yasaklı içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle ofis açmaya zorluyor ve çeşitli para cezaları kesiyor.

WhatsApp’ın bu davadaki konumu çok farklı olsa da kişisel veri ihlali gerekçesiyle ceza alması kaçınılmaz görünüyor. Ancak cezanın tutarı muhtemelen çok fazla olmayacak. Daha önceki örnek davalar ele alındığında WhatsApp’ı’ın 13 bin 700 dolar ile 82 bin 250 dolar aralığında ceza alabileceği konuşuluyor. Rusya ile WhatsApp arasındaki davanın tarihi ise henüz netleşmedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>