Rusya yerel yazılım yüklü olmayan telefonları yasaklıyor

0

Rusya, fabrika çıkışı olarak yerel yazılımları içermeyen bazı telefonları yasaklayacak yasayı mecliste kabul etti.

Temmuz 2020 yılında yürürlüğüe girecek yasaya göre sadece telefonlar değil, bilgisayarlar, televizyonlar ve internete bağlı diğer dijital cihazlar da bu yasaya tabi olacak.

Putin ülkede yabancı yazılım istemiyor

Yasa nedeniyle yabancı ülkede üretilen telefonların ve cihazların satışı yasaklanmayacak ancak ülkede satılırken, yazılımları alternatif Rus yazılımıları ile değiştirilmek zorunda olacak.

Bu yasağın Android, iOS, Microsoft Windows, Office gibi yazılımları kapsayıp kapsamayacağı yakında netleşecek. Rusya tüm bu yazılımların, Rusya’da ve Rusça olarak geliştirilmiş, kaynak kodları ve sunucuları da Rus yetkililere açık versiyonlarını görmek isteyebilir ki, bu da ayrı bir kavga konusu yaratacak.

Zira Android açık kaynak kodlu bir yazılımolsa da, iOS veya WhatsApp gibi yazılımları Rusya’daki sunucularda barındırmak da mümkün değil ve bu durum artık ABD yasalarına göre de ABD şirketlerine yasaklanmış durumda. Ortalık çok karışacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!